Bästa budgetdestinationer 2015

Prisjämförelsesajten momondo har listat de tolv mest prisvärda resmålen i världen, en för varje månad på det nya året. Budgeten räcker längst i städer som Phnom Penh, Lima och Budapest men samtliga destinationer på listan ger härliga upplevelser till ett lågt pris.

Kostnader som har tagits med är typiska semesterprodukter så som en öl, taxiresa, middag på restaurang och en natt på ett trestjärnigt hotell. Resmålen erbjuder allt från kulinariska och kulturella upplevelser till party och shopping.

– I Phnom Penh är det billigt överlag och i Colombo får hungriga magar mycket mat för pengarna. I Tunis åker trötta ben billigast taxi medan en öl är dubbelt så dyr i New Orleans jämfört med i Kapstaden, säger Robin Eriksson, Sverigechef på momondo.

Januari, Phnom Penh/Kambodja
Huvudstaden i Kambodja har mycket att erbjuda. Staden kallades tidigt för ”The Paris of the East” och erbjuder fortfarande färgstark shopping, mat och kultur. I januari är Phnom Penh en välkommen flykt från kylan för skandinavier med en temperatur på 30 grader.

Februari, Lima/Peru
I Lima, Perus största stad samt huvudstad, finner du en blandning av historia och nutid. Staden grundades med namnet ”Ciudad de los Reyes” och finns sedan 1991 med på UNESCOS världsarvslista. Under februari är vädret som bäst i Lima, solen skiner och utan den annars så vanliga tjocka och fuktiga dimman välkomnas besökare med panoramautsikt över Stilla havet.

Mars, New Orleans/USA
I amerikanska New Orleans, som är Louisianas största stad, finns alltid något för den festglade.
Den stora karnevalen Mardi Gras i februari besöks årligen av miljontals människor, men för den som föredrar lite mindre folkmassor erbjuder mars månad ett lika hett nattliv och heta matupplevelser som stadens väder.

April, Busan/Sydkorea
Busan är den näst största staden i Sydkorea och har en av världens största hamnar. Staden är även värd för Asiens största filmfestival. I april månad pågår också den årliga körsbärsblomfestivalen, vilket gör det till ett utmärkt tillfälle att besöka landets näst störst stad.

Maj, Tbilisi/Georgien
Tbilisi passar perfekt för den som vill ha en kulinarisk upplevelse. Huvudstaden i Georgien är lite av ett gourmetparadis med ”khinkhali” (dumplings) och ”khackapuri” (georgisk pizza) som serveras över hela staden. Den gamla delen av staden är väldigt vacker och här finns också de kända termalbaden. Under maj månad är du välkommen att njuta av den tidiga sommarvärmen i Tbilisi.

Juni, Izmir/Turkiet
Izmer är en hamnstad i västra Turkiet som grundades av greker under antiken. Staden har en rik historia och har varit hem till flera olika kulturer. Ett besök under juni månad ger möjligheten att uppleva en av Turkiets största kulturella fester, Izmir Festival. Festivalen erbjuder en blandning av klassisk och modern balett, teater och musik i ett lagom varmt väder.

Juli, Budapest/Ungern
Budapest är en känd favorit, både hos affärsresenärer, budgetresenärer och weekendresenärer. Ungerns huvudstad anses vara en av Europas vackraste städer och erbjuder en unik blandning av historia och nutid. Under juli månad är staden som allra bäst – njut av parker, museum och antikbutiker mellan mysiga café- och restaurangbesök. Budapest är även känt för sina badhus och spabehandlingar. Prisnivån är väldigt låg här, vilket innebär att du får väldigt mycket lyx för pengarna.

Augusti, Porto/Portugal
Under sommaren kan det vara svårt att hitta bra budgetresmål, men Porto är helt klart en av de bästa destinationerna om man vill få mycket för pengarna. Porto är den näst största staden i Portugal och även hem till fotbollsklubben FC Porto. Här serveras god mat, kaffe och framförallt viner i en mycket vacker miljö. Staden passar utmärkt för en romantisk resa.

September, Oaxaca/Mexico
Oaxaca de Juarez är omvigven av vackra dalar och mineralkällor, strax utanför Oaxaca ligger den kända arkeologiska platsen, Monte Alban, som byggdes redan 500 år före Kristus. Staden bjuder på en genuin överraskning och billiga priser. September är den perfekta månaden för en prisvärd resa hit.

Oktober, Tunis/Tunisien
När de kyliga vindarna drar sig in mot Skandinavien är Tunisiens huvudstad ett perfekt resmål. Förutom det varma klimaten passar staden utmärkt för den som har mindre reskassa. Tunis är också en av Nordafrikas mest spännande städer. Här finns flera souker (marknader) med både rolig och billig shopping.

November, Kapstaden/Sydafrika
Sydafrikas näst största storstadsområde, Kapstaden är prisvärd, välkomnande och modern. Oavsett vad du är ute efter så har Kapstaden något för dig, sport och aktiviteter, bad och stränder, historia och konst samt mat och vin. Under november månad kan du njuta av ett behagligt varmt väder, svaga vindar och låg risk för regn. Här finns även möjlighet att få se några av världens mest älskade djur på nära håll.

December, Colombo/Sri Lanka
Sri Lankas kommersiella huvudstad, Colombo, har på senare år förvandlats till en enkel men häftig semesterplats. Colombo är den perfekta destinationen att avrunda året på genom att njuta av fantastisk mat och ett livligt nattliv till ett löjligt lågt pris. Här kan du uppleva allt från meditation till fusion food-restauranger och december är den perfekta månaden för ett besök här.

2015-års mest prisvärda destinationer:

Destination1 km taxiresa(SEK)1 inhemsk öl (SEK)1 mål mat på en billig restaurang (SEK)1 natt på ett 3-stjärnigt hotell (SEK)Total (SEK)
Phnom Penh, Kambodja7,807,8030,50155,30201,40
Lima, Peru13,0013,0031,20182,70239,90
Budapest, Ungern8,6013,0046,00177,20244,80
Colombo, Sri Lanka2,7010,4014,50223,70251,30
Porto, Portugal0,8014,2056,90186,50255,40
Oaxaca, Mexico0,6011,8047,40289,40349,20
Kapstaden, Sydafrika6,9013,2051,90341,30413,30
Izmir, Turkiet8,7027,5036,00343,00415,20
Tunis, Tunisien2,109,9024,90397,50434,40
Tbilisi, Georgien2,508,3051,30433,80495,90
New Orleans, USA11,4026,70106,60523,90665,60
Busan, Sydkorea14,4020,6048,00Ej tillgängligt83,00

Om budgetlistan
Priserna har hämtats i december 2014, från konsumentdatabasen Numbeo som samlar in data om städer och länder över hela världen.

Related Posts

Add Comment

Send this to friend